30. 09. 2020 17:33

Нови 9 позитивни на коронавирус во Куманово

Нови 9 позитивни на коронавирус во Куманово

 Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19.

По градови: Скопје 77, Тетово 16, Кочани 10, Прилеп 11, Куманово и Струмица 9 и др. Во болнички услови се починати 2 пациенти од Прилеп (80) и Велес (54).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 158 оздравени пациенти од: Скопје 33, Тетово 29, Куманово 8, Дебар 13 и др.

Досега во земјата се направени вкупно 188.777 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17977, бројката на оздравени пациенти е 14959, на починати е 739, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2279.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk