×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Ново зголемување на цените на горивата - бензините за 2 денари, дизелот за 1,5 денар

  03.05.2022 17:10 | Сузана Николиќ

  Регулаторната комисија за енергетика најави дека вечерва по полноќ поскапуваат нафтените деривати. Бензинот поскапува за 2 денари по литар, а дизелот за 1,5 денари. Станува збор за 1,73 отсто зголемување на малопродажните цени на горивата.

  Ново зголемување на цените на горивата - бензините за 2 денари, дизелот за 1,5 денар

  Од вечерва по полноќ цените на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин еуросупер БС - 95   86,00 (денари/литар);
  Моторен бензин еуросупер БС - 98   88,00 (денари/литар);
  Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V)  87,00 (денари/литар);
  Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  85,00 (денари/литар);
  Мазут М-1 НС 52,294 (денари/килограм).

  Oд Регулаторната комисија и овојпат нагласуваат дека станува збор за максимални вредности на цените за горивата.

   

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk