×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Обука за заштита на кучиња скитници

  20.03.2012 08:32 | KumanovoNews

   Здружението за заштита на животни Анима Мунди, утре во Куманово ќе одржи обука за решавање на проблемот со прекумерната бројност на бездомни кучиња.

  Обука за заштита на кучиња скитници

  Обуката во Куманово е прва од серијата што ќе се одржат во повеќе градови, а овозможени се преку грант од програмата CIVICA mobilitas, имплементирана од Центарот за институционален развој CIRА, финансиски поддржана од Швајцарската агенција за развој и соработка SDC.

   На обуката ќе учествуваат претставници од општините и комуналните претпријатија, а ќе се одржи во Центарот за развој на Североисточниот планински регион.

  Учесниците ќе добијат примерок од публикацијата на проектот „Нацрт-стратегија за долготрајно регулирање на популацијата бездомни кучиња“ – сестран документ кој ја разгледува оваа проблематика и нуди препораки, оперативни механизми и решенија - прв ваков документ продуциран во Македонија, а воедно ќе им биде доставен Сертификат за учество.