Од среда значителна промена на времето- засилен ветер и заладување

16.09.2019 12:41 | KumanovoNews

 Во среда попладне ќе дува засилен северен ветер кој во северните делови ќе предизвика опаѓање на температурата.

Од среда значителна промена на времето- засилен ветер и заладување

Утре ќе се задржи сончево и многу топло време за овој период од годината. Поради високите температури утре Вдолж Повардарието, а во среда само во југоисточните делови ќе биде активиран жолт метеоаларм, соопштуваат од Управата за хидрометеролошки работи (УХМР). 

Во среда попладне ќе дува засилен северен ветер кој во северните делови ќе предизвика опаѓање на температурата.

Во четврток ќе настапи значителна промена на временската состојба. Ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Дневната температура ќе опадне за околу 8 степени.

Потоа во следните денови времето ќе биде стабилно со ниски утрински и дневни температури. Засилен северен ветер ќе дува и во петок.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk