×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Одбележана битката на Челопечка кула

  05.05.2010 10:39 | KumanovoNews

   Делегација на Обединетата српска заедница  Куманово, по повод 105 годишнината  од битката на Челопечка кула, положија свежо цвеќе на спомен костурницата во селото Челопек.

  Одбележана битката на Челопечка кула

   Обединетата српска заедница од 2005 година од кога е обновена спомен плочата, секоја година палиме свеќи и им оддаваме почит на жртвите во оваа битка.Благодарение на поранешниот градоначалник на Старо Нагоричане Власта Димковиќ на споменикот е вратена плочата на која е напишано значењето на битката и изградени се пристапни скали- вели Часлав Јовановиќ, претседател на Обединетата српска заедница во Куманово.

   Битката на Челопечка кула се случила на 29 и 30 април во 1905 година на српските доброволци против турската војска.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk