×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Оралната хирургија ги опслужува пациентите во регионот

  08.04.2010 14:59 | KumanovoNews

  Околу педесетина пациенти месечно бараат помош во двете ординации за орална хирургија во Куманово. Покрај пациентите од Кумановскиот регион, амбулантите ги опслужуваат и жителите од Кратово и Крива Паланка, исклучиво со упат од матичните стоматолози.

  Оралната хирургија ги опслужува пациентите во регионот

  - Ние имаме по триесетина интeрвенции месечно, што претставува доста голем процент на пациенти што имаат потреба од нашите услуги. Се што не може конзервативно да се сработи од матичните стоматолози, ние го решаваме хируршки. Обемот на работа е доста голем и понекогаш пациентите се нестрпливи кога ќе им се каже дека треба да почекаат најмалку две до три недели, но ние настојуваме на сите да им излеземе во пресрет. Итните случаи имаат приоритет и секогаш се дел од редовната програма за интервенции - вели др.Весна Ангеловска.

  Опално-хируршките амбуланти имаат склучено договор со Фондот за здравство и работат со плави картони, а пациентите партиципираат само одреден процент.

  Двете амбуланти се наоѓаат во Школскиот диспанзер и работат во смени за да ги задоволат потребите на граѓаните.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk