×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Парична казна за тројца кумановски полицајци

  03.04.2010 11:28 | KumanovoNews

    Во текот на изминатата недела по спроведена дисциплинска постапка  тројца полицајци од СВР Куманово се санкционирани поради сторени повреди во работењето.

  Парична казна за тројца кумановски полицајци

   Поради пречекорување на службените овластувања, согласно одредбите од Колективниот договор на МВР, парично се казнети  полициските службеници М.Е., Л.П. и  Ж.М..

  М.Е. помлада референтка за лични карти во СВР Куманово,  во компјутерска евиденција внела невистинити податоци и добила парична казна во износ од 20% од месечната плата во траење од шест месеци.

  Л.П. полициски службеник во полициска станица Куманово, оневозможил полициски службеник да преземе соодветни мерки и во наредните три месеци ќе му се одбива од платата по 15% .

   На Ж.М. полициски службеник во полициска станица Куманово, изречена му е парична казна во износ од 10% од месечната плата во траење од еден месец, бидејќи бил под дејство на алкохол за време на работа.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk