Пет литри дожд наврна во Куманово

25.01.2021 - 10:25

Во изминатите 24 часа во Куманово наврнале 5 литри на метар квадратен дожд, а мининмалната температура изнесувала 4 степени Целзиусови. Во Крива Паланка 12 литри м2. 

Пет литри дожд наврна во Куманово

Во текот на денот ќе преовладува сончево и релативно топло време со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот ќе има врнежи од дожд, пообилни во западните делови (над 25 л/м 2 ) на планините од снег.

Поради продор на студена воздушна маса во текот на ноќта врнежите ќе преминуваат во снег и на некои пониски места.

Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15 степени.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk