08. 04. 2020 16:07

Почина 27- годишната родилка од Куманово

Почина 27- годишната родилка од Куманово

Почина 27-годишната родилка позитивна на КОВИД-19 од Куманово, објави Министерството за здравство.

 Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новороденче, негативно на вирусот.

Родилката беше префрлена на Инфективната клиника на 31 март, поради влошена клиничката слика и отежнато дишење. И покрај напорите на лекарите, брзиот и агресивен развој на болеста беше фатален.

Клиниката за гинeкологија и акушерство информира дека бебето е во добра состојба, се уште е на интензивна нега и под постојан надзор на тимот од клиниката.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk