Полицаец бркал криминалец, ранил колега

03.06.2010 16:13 | KumanovoNews

 Граничниот полицаец Ф.И.(22) од Куманово утринава е ранет од свој колега додека бркале криминалец кој се барал по меѓународна потерница на Интерпол. Повредениот е пренесен во Кумановската болница и се наоѓа вон животна опасност.

Полицаец бркал криминалец, ранил колега

 Инцидентот се случил утринава во 8.30 часот на граничниот премин Табановце - автопат, кога српскиот државјанин Младен Обрадовиќ (35) од Ќуприја сакал со автомобил „бмв„ да влезе во државата. Во моментот на пасошката патрола, полицискиот службеник видел дека  Обрадовиќ е на потерница за провални кражби и кога полицајците тргнале кон возилото тој почнал да бега. Во меѓуграничниот простор полицајците успеале да го стигнат и кога се обиделе да го совладаат тој се спротивставил и го удрил полицаецот кој имал службен пиштол во раката. При тоа оружјето испукало еден куршум и го ранил својот колега Ф.И. во левото рамо.

По апсењето на Обрадовиќ на граничниот премин Табановце пристигнаа и претставници од српската амбасада.

Српскиот државјанин е приведен во кумановската полиција и изведен пред Истражен судија.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk