×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  „Полицијата во служба на граѓаните“-свеченост во Крива Паланка за Денот на полицијата

  30.04.2022 21:30 | Сузана Николиќ

  Под мотото „МВР за граѓаните“, денеска, на Градскиот стадион во Крива Паланка се одржа свеченост по повод Денот на македонската полиција- 7 Мај, со која се демонстрираше концептот „Полицијата во служба на граѓаните“. 

  „Полицијата во служба на граѓаните“-свеченост во Крива Паланка за Денот на полицијата

  Целта е полицијата да биде заедно со граѓаните и да се демонстрира партнерството започнато во 2017 година, кое во континуитет се унапредува.

  Преку показни вежби на Единицата за брзо распоредување и Одделот за заштита на определени личности и објекти, со прелет на хеликоптер над градот, боречки вештини и техники за самоодбрана, граѓани можеа одблизу да се запознаат со работењето на полициските служби, нивните задачи, униформи, опрема и се што значи унапредување на капацитетите на полицијата.

  Во настанот најмногу уживаа најмладите кои имаа можност да влезат во полицискиот хелихоптер и да ги следат атрактивните вежби, како и опремата на македонската полиција.

  На свеченоста во Крива Паланка присуствуваше директор на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски, а свечености беа одржани и во Струмица, Струга, Велес и Крушево.

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски беше дел од свеченоста воСтрумица од каде порача дека главниот приоритет е задоволна полиција за безбедни граѓани.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk