×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Понеделник неработен за Ромите и за католичките верници

  03.04.2012 12:05 | KumanovoNews

  Понеделник ќе биде неработен ден за граѓаните од ромска заедница и верниците од католичка вероисповест.

  Понеделник неработен за Ромите и за католичките верници

   8 Април, Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден за припадниците на ромската заедница во Република Македонија, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика.

  Од министерството, исто така информираат дека 9 Април (понеделник), Велигден,  вториот ден на Велигден, според Грегоријанскиот календар, е неработен ден за верниците од католичка вероисповед во Република Македонија.