×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пониски цени на горивата за еден денар и денар и половина

  07.05.2024 16:43 | KumanovoNews

  Од вечерва на полноќ за 1,5 денар поевтинуваат Еуросупер 95, Еуросупер 98 и Екстра лесното масло,  додека дизелот се намалува за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. 

  Пониски цени на горивата за еден денар и денар и половина

  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 86,00 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 88,00 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 74,50 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 74,00 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 45,832 (денари/килограм)

  Со оваа одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,70 проценти, согласно движењето на референтните цени на светските пазари.