×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Поскапуваат бензините за еден денар, дизелот за половина денар

  08.07.2024 14:11 | KumanovoNews

  Бензините поскапуваат за 1 денар, а дизел и екстра лесното масло за половина денар од вечерва на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

  Поскапуваат бензините за еден денар, дизелот за половина денар

  Во просек зголемувањето на цените е за 1 посто, во однос на досегашните цени, кои стапија на сила пред една недела.

  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 84,00 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 86,00 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 77,00 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 75,50 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 48,634 (денари/килограм)

  Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување, па тоа е причината за усогласувањето на цените со движењата на гобалната берза.