×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Поскапуваат и бензинот и дизел горивото

  24.06.2024 16:14 | KumanovoNews

  Од вечерва по полноќ се зголемуваат цените на нафтените деривати. Дизел горивото поскапува за 2,5 денари за литар, бензинот од 98 октани за 2 денари, додека „обичниот“ бензин поскапува за 1,5 денари за литар. Поскапуваат и нафтата за домаќинствата и мазутот.

  Поскапуваат и бензинот и дизел горивото

  Моторен бензин         Еуросупер БС – 95                       82,50 (денари/литар)

  Моторен бензин         Еуросупер БС – 98                       85,00 (денари/литар)

  Дизел гориво              Еуродизел БС (Д-Е V)                 76,50 (денари/литар)

  Масло за горење        Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                 75,00 (денари/литар)

  Мазут М-1 НС                                                               46,720 (денари/килограм)

  Од РКЕ велат дека нафтените деривати во изминатите денови се со зголемена цена на светските берзи.