×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Повик за учество во „Градска хроника: 505 фотографии, 505 години Куманово“

  10.07.2024 14:11 | KumanovoNews

  Националната фото унијa во соработка со Фото клуб „Куманово“ ги повикува граѓаните да учествуваат на изложба на фотографии, кои го отсликуваат Куманово и кумановскиот регион. 

  Повик за учество во „Градска хроника: 505 фотографии, 505 години Куманово“

  „Проектот кој двете здруженија имаат желба да го реализираат е наречен „Градска хроника: 505 фотографии, 505 години Куманово“. Целта на проектот е да се отслика и долови суштината и убавината на нашиот сакан град, Куманово. Без разлика дали сте искусен фотограф, аматер или едноставно сте луѓе кои го сакаат неизмерно својот град, ве потикнуваме да ни се придружите во прикажувањето на она што го прави Куманово уникатно“, велат во соопштението организаторите.

  Фотографиите треба да содржат историски знаменитости, архитектура, инфраструктура, раздвижените населби, живописниот парк или живописните улични сцени, најзначајни настани, најзначајни личности, занаети, природни убавини или сакрални споменици. Од фотографиите кои ќе пристигнат, ќе се направи селекција за изложбата. Адреса за контакт: [email protected]. Рокот за доставување е 30.08.2024 година.