×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пред автобуската станица ќе се уреди постојка за патници на градскиот превоз

  11.05.2023 18:02 | Оливера Пешевска

  Просторот пред Автобуската станица во Куманово ќе се уреди и ќе се користи како стојалиште за патници кои го користат градскиот линиски превоз.

  Пред автобуската станица ќе се уреди постојка за патници на градскиот превоз

  Поради тоа што сега нема уредено стајалиште се чека и се излегува од автобус буквално на улица, што е небезбедно како за патниците така и за другите учесници во сообраќајот. (Фото: Кумановоњуз)

  Советот на Општина Куманово на последната седница ја подржа Предлог-одлуката за давање на согласност за управување на времено автобуско стојалиште, откако претходните неколку месеци имало бројни реакции од сограѓаните и родители на ученици, поради несоодветните услови за користење на автобусите на линиите со број 2, 5 и 13.

  „Децата  беа принудени да чекаат автобуси, да се симнувањаат и качувааат во автобус буквално на улица. Се работи за локација спроти Автобуската станица или поточно пред ресторанот „Буѓо“. Укажувањата на родителите е дека е опасно, неосветлено и небезбедно се издржани, сериозни и ургентни.  За овој проблем е дискутирано и на состаноците со општинската администрација“, изјави Елена Доцевска Божиновска, советник.

  По овие укажаувања веднаш било интервенирано и во најкус можен рок е обезбедена техничката документација, сообраќаен проект со дефинирана хоризонтална и вертикална сигнализација и сообраќајно уредување, како и согласност од МВР.

  „Со ова одлука ќе овозможиме безбедно и непречено одвивање на сообраќајот. Патниците кои користат градски и приградски линии, особено учениците ќе имаат безбедно место на кое ќе се симнуваат и од кое што ќе тргнуваат или, пак, ќе ги чекаат автобусите“, заклучи Божиновска.

  Одлуката е донесена со 21 глас за и еден воздржан.

  Просторот пред автобуската станица е во сопственост на Општина Куманово, кој подолго време  се користи како паркинг простор за возилата од околните објекти и коцкарници, и е целосно неуреден и запуштен.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk