Приведени лицата што го сквернавеле гробот на градските гробишта во Куманово

13.10.2021 12:02 | Сузана Николиќ

Три лица се приведени поради соменение дека го раскопале гробот на  градските гробишта во Куманово.

Приведени лицата што го сквернавеле гробот на градските гробишта во Куманово

Полициски службеници од СВР Куманово вчера во 17 часот го лишиле од слобода Д.П. (30) од Куманово. 

„По преземени мерки добиени се сознанија дека на 11.10.2021 заедно со Р.С. (30) од Куманово и Б.Н. (32) од Куманово, кои биле пуштени на викенд од Казнено - поправната установа „Идризово“ извршиле сквернавење на гроб“, соопштува СВР Куманово. 

По целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Според извор од истрагата, станува збор за вечно почивалиште на девојка, која минатата година загинала во сообраќајна несреќа во скопски Илинден.

Гробното место било ископано целосно и многу длабоко, потврдиле од истрагата.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk