×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Продолжува гасификацијата на градот

  09.04.2010 13:57 | KumanovoNews

   Со задоцнување од година ипол во мај конечно ќе продолжи гасификацијата во Куманово. Од ЈП„Куманово - гас„ се надеваат дека ГАМА  овојпат ќе го исполни ветувањето и ќе ја постави мерно-регулационата станица од 6.000 кубни метри, бидејќи е должна по Законот за енергетика да изврши приклучок на главниот вод.

  Продолжува гасификацијата на градот

   Со тоа ќе се создадат услови за понатамошно ширење на нашиот систем и мрежа во која ќе почне приклучувањето на првите потрошувачи во централното градско подрачје - вели Момчило Мирчевски,директор на ЈП „Куманово-гас“.

  Благодетите на гасот први ќе ги почувствуваат најголемите потрошувачи: државните институции градинката „Синоличка„ ,училиштето „11 Октомври“, Домот за стари лица, Житомел,полицијата и др.

  Гасификацијата на целата општина се планира да биде завршена за 4 до 5 години. Капиталниот  проект ќе чини  10 милиони евра, кој досега се финансира исклучиво со сретства од локалната самоуправа.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk