×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Распеано симитче по 6-ти пат во Крива Паланка

  18.12.2020 21:42 | KumanovoNews

   Во Крива Паланка, по 6-ти пат, утре ќе се одржи Детскиот музички фестивал „Распеано симитче“, што го организира Цетарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка, под покровителство на општина Крива Паланка и со поддршка на Министерството за култура.

  Распеано симитче по 6-ти пат во Крива Паланка

  На овогодинешното издание ќе бидат промовирани 10 нови детски песни со модерен аранжман, во изведба на младите од Крива Паланка и Куманово.

  Фестивалот ја продолжува традицијата во оваа музичка манифестација да бидат вклучени автори од општината и од регионот.

  „Автори на песните се проф. Игор Трајковски, Снежана и Оливера Николовски, Гордан Спасовски, Лариса Жулина Митовски, Билјана Петковска Антовска, Филип Додевски и Рената Кралевска. Дизајнот на промотивиот материјал е на Натали Велеска, видео продукцијата на Студио Лесански, фотографија на Ѓорѓи Костовски, видео презентација на Виктор Петровски и техничка поддршка Давид Ѓеорѓиевски“, истакна извршниот продуцент и директор на фестивалот Методи Цветковски на денешната прес конференција.

  Цветковски посочи дека на Детскиот фестивал, како и секоја година, и годинава ќе учествуваат специјални гости, а овојпат тоа се Вера Петкова и Ивана Манојловска, учесници на поранешните изданија на манифестацијата.

  Поради пандемијата со ковид-19 и препораките на Владата, оваа година фестивалот ќе биде одржан според предвидените протоколи, а сите љубители на детската песна ќе можат да ги проследат песните и онлајн на фејсбук страницата на Распеано симитче.

  (Ж.Ц.)