×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се поставуваат лежечки полицајци

  28.07.2010 15:07 | KumanovoNews

   На најфрекфентните улици во градот се поставуваат уреди за забавување на сообраќајот или т.н. лежечки полицајци.

  Се поставуваат лежечки полицајци

   Досега се поставени на улиците „Народна револуција„,„Братство Единство„,„Бајрам Шабани„,„11 Ноември„,„Никола Тесла„, во населбите „Карпош“,„Ѓорче Петров„,„Тоде Мендол„, и на други локации.Ваквата сигнализација се ставаше на места како што се училиштата, и онаму каде што од Локалната самоуправа и МВР направија проценка дека е неопходно да се постават грбнатините на патот- вели Момчило Јовановски, заменик раководител во Секторот за урбанизам.

  Истовремено се работи и на обележување на пешачките премини на улиците „Тоде Думба„,„Моша Пијаде„,„Кирил и Методиј„,„Страшко Симонов„, а се врши замена на вертикална патна сигнализација на местата каде што е оштетена, украдена и каде што е неопходна нивната замена.

   Проект чини 2 100 000 денари,а  ќе заврши до крајот на неделата.

  Од Општината апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и да ја прилагодат брзината кон условите на улиците во централното градско подрачје.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk