×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Слика на стакло на Занаетчиски дом - нов сувернир на Куманово

  07.12.2021 13:21 | Сузана Николиќ

  Слика на стакло на Занаетчискиот дом во Куманово, на авторката Наташа Кузмановска од Скопје е избрана за сувенир на Општина Куманово за 2021 година. 

  Слика на стакло на Занаетчиски дом - нов сувернир на Куманово

  На сувенирот е претставено уникатно архитектонско здание од минатиот век, заштитниот знак на градот - Занаетчиски дом и елементи од Градскиот плоштад со споменикот Батко Ѓорѓија и грбот на Куманово. 

  „Се заблагодарувам на авторката Кузмановска со која денеска потпишавме и договор за соработка во следниот период. Покрај тоа што ќе ја добие јубилејната награда во износ од 30 илјади денари, таа ќе има обврска да испорача и одреден број на сувенири на Општината коишто ние вообичаено ги врачуваме на гостите на градот во свечени прилики. Ги поттикнувам сите автори да продолжат да работат и да се пријавуваат на нашиот конкурс“, изјави градоначалникот Максим Димитриевски.

  На конкурсот учествувале четири автори со креативни решенија во кои биле содржани елементи на препознатливост на традицијата и културно-историските, духовни, материјални и природни богатства на градот Куманово, но комисијата се одлучила за слика на стакло на Занаетчиски дом во Куманово.  

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk