×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Со борови садници пошумена поранешната дива депонија во Долно Којнаре

  18.11.2022 13:58 | Оливера Пешевска

  Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ и граѓани засадија околу 1000 зимзелени садници, на местото кое до неодамна беше дива депонија во селото Долно Којнаре.  Надлежните се надеваат дека ова ќе биде место за прошетка и рекреација на жителите во овој дел на градот.  

        

  Со борови садници пошумена поранешната дива депонија во Долно Којнаре

  „Ова локација во с. Долно Којнаре пред 1 една година беше дива депонија. Заедно со приватни стопанственици успеавме да ја исчистиме, а во соработка со месното население започнавме со акција за масовно пошумување на зимзелен садник. За оваа година планирани се 1000 садници, а локацијата ќе ја пошумуваме и наредната година. Акциите се дел од програмата за долгорочно справување со аерозагадувањето и за чист воздух“,  изјави Даниел Стојчевски, директор на претпријатието.

  На местото се поставени и знаци за забрана на фрлање на отпад, а екипите на јавното претпријатие редовно го изнесуваат сметот.

   Од претпријатието посочуваат дека се пошумува во повеќе дело на градот, како во централното градско подрачје, така и на периферијата како што е случајот кај порнашената фабрика „Монопол“, кои претставуваат еден вид на заштита од издувните гасови од автопатот Куманово-Табановце.Претходно имаше акција за пошумување на Спомен Костурницата, а ваквите активности ќе продолжат и до крајот на годината доколку дозволат временските услови.

   

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk