×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Штети од невремето во Куманово пријавиле 96 жители

  05.07.2024 13:01 | Оливера Пешевска

  Во Општина Куманово се поднесени 96 барања за обештетување по невремето што го зафати градот пред 10-тина дена. Пријавени се штети на земјоделски површини со насади, како и недвижен и движен имот.

  Штети од невремето во Куманово пријавиле 96 жители

  „Пријави се поднесени од повеќе локации во градското подрачје на Куманово, но и од селата Косматац, Шупљи Камен, Зубовце, Биљановце, Четирце, Љубодраг, Романовце, Довезенце, Ново село, Умин Дол, Режановце, Орашац, Речица, Добрашане, Горно Којнаре и Черкези“, соопштија од прес служба на Општина Куманово.

  Веќе е формирана комисија која работи на утврдување и процена на штетите.

  Обилни врнежи во форма на невреме го зафатија Куманово на 26 јуни, по што беа добиени информации за поплавени куќи, подруми, деловни објекти, дворови, улици, паднати дрвја, а пријавите стигнувале од сите делови на градот.

  Општина Куманово надениот ден упати јавен повик до граѓаните да пријават штети на својот имот и сопственост.