14. 01. 2021 11:33

Угостителски објект на „11 Ноември“ работел по 18 часот, сопственикот ќе заработи кривична пријава

Угостителски објект на „11 Ноември“ работел по 18 часот, сопственикот ќе заработи кривична пријава

Полициски службеници од СВР Куманово, вчера во 19.05 часот, извршиле контрола во угостителски објект на улица „11-ти Ноември“ во Куманово, при што констатирале дека објектот работи по дозволеното работно време и се уште има гости.

Во објектот биле затекнати девет лица – гости и сопственикот Ф.Р.(30) од Куманово.

Од страна на Државен пазарен инспекторат објектот бил затворен.

По целосно документирање на случајот, против сопственикот ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk