02. 08. 2020 15:11

Уште 17 новозаболени и исто толку оздравени од коронавирус во Куманово

Уште 17 новозаболени и исто толку оздравени од коронавирус во Куманово

 Нови 17 заболени и ист број на оздравени пациенти од кронавирус се регистрирани во изминатото деноноќие во Центарот за јавно здравје во Куманово.

На ниво на државата во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19. По градови во:Скопје 47, Куманово 17, Штип 23, Тетово 12, Гостивар 15, Кичево 12, Кавадарци 9, Македонски Брод 10...

Починати се 4 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Штип и пациент од Битола.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 185 оздравени пациенти од: Скопје 98, Куманово 17, Штип 25...

Досега во земјата се направени вкупно 105357 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11054,  бројката на оздравени пациенти е 6882, на починати е 497, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3675.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk