×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Влатко Тодоровски втора година по ред го фаќа крстот во Тромеѓа(видео)

  19.01.2024 11:52 | Оливера Пешевска

  Влатко Тодоровски (20) од Тромеѓа по втор пат успеа да го фати крстот во селото Тромеѓа. Од 12 пријавени лица тој беше најбрз и најсреќен на малото езерце, во центарот на Тромеѓа.

  „Втор пат, последователно го фаќам крстот, откако и минатата година успеав прв да стигнам до него. Затоа и сме кумови на Водици, а ќе бидеме и наредната година, таква среќа ме послужи. Имав успешна среќна и бериќетна година, а се надевам и оваа ќе имам добро здравје и успех, иако нема нешто посебно да се издвои“, истакна Влатко Тодоровски, моментално невработен, член на ФК Победа од Тромеѓа.

  Организатор на настанот е токму фудбалскиот клуб Победа, кој на Тодоровски му подари ваучер со вредност од 10 илјади денари, средства обезбедени од приватен спонзор. И црквата „Свети Ѓорѓи“ обезбеди пригодни подароци за најсреќниот.

  Фрлањето на крстотот во селото Тромеѓа за прв пат беше одржано минатата година, но има голема популарност. Беа присутни 100- тина лица, кои заедно го прославија празникот.

  Влатко Тодоровски втора година по ред го фаќа крстот во Тромеѓа(видео)