×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Внимавајте, камерите ловат прекршоци

  27.06.2012 12:21 | KumanovoNews

   Камерите поставени на Градскиот плоштад и на неколку раскрсници во градот, ги регистрираат прекршоците што се прават во сообраќајот.

  Внимавајте, камерите ловат прекршоци

  Од МВР објаснуваат дека видео надзорот има за цел да ги спречи сообраќајните прекршоци на пешаците и возачите.

  Увид во видео материјалите имаат стручни полициски службеници, кои по потреба ќе интервенираат и ќе ги казнуваат прекршителите.

  Прекршителите прво ќе добијат предупредување, а кога ќе почне казнувањето, сопствениците на возилата ќе добијат платен налог, покана за глоба и записник за сторен прекршок- велат од МВР.

  Забелешките на граѓаните дека не се обележани местата под видео надзор, од МВР се правдаат дека таблите ги тргаат несовесни граѓани.