×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Куманово одзивот на парламентарните избори е 51,67 отсто, а на претседателските 44,49 отсто

  08.05.2024 20:37 | Оливера Пешевска

  Во Општина Куманово излезноста до 18.30 часот за претседателските избори е 44,49 проценти, а на парламентарните 51,67 отсто.

  Во Куманово одзивот на парламентарните избори е 51,67 отсто, а на претседателските 44,49 отсто

  Во Старо Нагоричане и на претседателските и на парламентарните избори гласале повеќе од половина од запишаните избирачи- за шеф на државата се изјасниле 55,24 посто од избирачите, а на парламентарнмите избори гласале 55,92 граѓани со право на глас.

  Во Липково за избор на претседател гласале само 7.35 отсто од запишаните избирачи, додека за идниот парламентарен состав свој глас дале 41,40 од запишаните гласачи.

  Потребниот цензус од 40 % плус еден е постигнат на ниво на државата. Според Државната изборна комисија излезноста на целата територија на Македонија на претседателските избори изнесувал 46,39 отсто, односно 779.136 граѓани учествувале во изборот на следниот шеф на државата. Многу повеќе граѓани учествувале во изборот на пратениците- 53,38 проценти од запишаните избирачи.

  Избирачките места беа затворени во 19 часот.