×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Матејче најдена стара граната

  08.03.2010 15:04 | KumanovoNews

   Во селото Матејче во напуштена куќа била пронајдена неексплодирана граната од Втората светска војна. Екипите од Дирекцијата за заштита и спасување,добила информации од полициската станица Матејче и веднаш ја отстраниле гранатата.

  Во Матејче најдена стара граната

   "Гранатата ја пронашле деца кои си играле во куќата.Родителите ја информирале полицијата,која не информираше и ние веднаш излеговме на терен"-вели Гоце Илиќ пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување.

   Гранатата ќе биде уништена на локалитетот "Зебрњак",заедно со останатите неексплодирани средства кои ќе бидат пронајдени во текот на годината.