06. 09. 2018 13:46

Одлично издание на „Рома-труба фест“

Одлично издание на „Рома-труба фест“

 Шест дувачки оркестри настапија во рамки на 13. манифестација „Рома труба фест“ на Градскиот плоштад во Куманово.

Посетителите имаа можност да уживаат во џез, народна и блех музика, во извонредните настапи на оркестрите на „Џамбо Агушев“ „Кеми Асанов“, „Кристијан Трајковиќ“, „Исидор Зечировиќ“, „Владимир Ивановиќ“, „Елвис – Дејвид Бајрамовиќ“ и „Мартин Салијевиќ“. Ѕвезди на вечерта беа Тони Димитриоски од Австралија и пејачите Стојне Николова и Ристе Ристески.

- Благодарност до сите учесници на овогодинешниот фестивал. Задоволен сум од самата организација и самите учесници. За жал морам да кажам дека сите толку добри учесници ги користиме само за еден ден. Очекувам и се надевам дека наредната година овој фестивал ќе се случува два до три дена, затоа што и самата публика тоа го бара - изјави Самет Салиевски, претседател ансамблот „Рушит Шакир“.

Уметнички директор на фестивалот Ферус Мустафов, смета дека се потребни повеќе вакви манифестации и во другите градови во државата.

Публиката беше презадоволна од организацијата и изборот на гостите.

- Одлична понуда. Настапија реномирани оркестри и музичари од регионот со светска кариера. Честитки за организаторот и навистина е потребно фестивалот да трае неколку дена по примерот на Гуча во Србија, - вели една посетителка.

Фестивалот традиционално го организира Ансамблот на народни ромски игри и песни „Рушит Шакир“, а е под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово и Министерството за култура на Република Македонија.

Учесниците на фестивалот претходно продефилираа низ улиците во централното градско подрачје.

Одлично издание на „Рома-труба фест“

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk