Промоција на деби албумот на „Авелина“ во Куманово

03.06.2021 14:04 | KumanovoNews

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, утре вечер во 20 часот ќе се одржи промоција на албумот „Од екот на предокот“, на групата „Авелина“.

Промоција на деби албумот на „Авелина“ во Куманово

На концертот „Авелина“ во живо ќе ги изведе нумерите од нивниот деби албум, како и досега необјавени нумери како најава на следниот албум.

Авелина е уникатен неофолк бенд од Македонија започнат како соло проект на кумановката Сара Александровска (вокал и тамбура).

Членови на бендот се и:Воислав Пехчевски (џембе), Дамјан Поповски (тамбура), Бојан Лазаревски (клавијатури), Деа Плевнеш (перкусии).

„Авелина“ одржа концерт минатиот викенд во салата на кино Фросина во МКЦ - Скопје.

Влезот за овој настан ќе биде донација.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk