08. 10. 2019 22:12

Рецепт на денот: Пица со компири и домати

Рецепт на денот: Пица со компири и домати

 * СОСТОЈКИ (наменето за четири лица)

-4 поголеми варени компири;

- домати;

- сирење;

- босилек;

- оригано;

- маслинки;

- магданос;

- маслиново масло;

- сол;

- црн пипер.

* ПОДГОТОВКА

Откако ќе ги сварите компирите, излупете ги. Додека се' уште се топли и меки изгмечете ги со вилушка и зачинете ги со масло, сол, црн пипер и исечкан босилек. Распределете ја смесата во круг, во облик на пица, покријте ја со фолија и оставете ја да стои во ладнилник неколку часа. Пред да ја послужите, пицата од компири декорирајте ја со доматите, парчињата сирење, маслинки, босилек, магданос, оригано, а на крај полејте ја со масло.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk