×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Дел од државните административци се уште со примања под минималната плата

  07.04.2022 10:57 | Жаклина Цветковска

  Се уште има вработени во државната управа и во правосудството кои се со примања под минималната плата. Просечната плата секоја година се зголемува до 5 проценти,  минималната плата сега е зголемена за близу 3.000 денари, додека само нашите вработени немаат добиено ништо.Оваа законска обврска мора  да важи и за овие вработени“, истакна Трпе Деановски, претседател на УПОЗ, на денешниот двочасовен штрајк на вработените од управата, судовите и државните институции.

  Дел од државните административци се уште со примања под минималната плата

  Барањето на УПОЗ е линеарно зголемување на платите за сите вработени за 2.806 денари, исплата на минимална плата по закон, а потоа усогласување на платите за сите вработени.

  „Вработените во администрацијата се крајно незадоволни. Помлад соработник во 2012 година земал 20.000 денари плата, сега зема 22.000 денари. Надлежните треба да знаат дека “, посочува Деановски.

  Штрајкот на администрацијата од  управата и правосудството  продолжува и  утре, во истиот период, од 10-12 часот.  

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk