Нови случаи на делта-сојот во Куманово, Скопје и Тетово

20.07.2021 11:53 | Сузана Николиќ

Во последнава недела има детектирани се уште 5 случаи на заразени со делта сој, попознат како индиски сој, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

Нови случаи на делта-сојот во Куманово, Скопје и Тетово

Од вкупно осум анализирани, три од случаите на делта сојот се во Скопје, а по еден има во Куманово и во Тетово.  

„За сите соеви и мутации на вирусот вакцината е единствениот спас и граѓаните мора да се свесни дека тоа е начинот на кој може да се стави крај на пандемијата“, кажа Филипче.

Досега, како што кажа, вакцинирани се околу 450 илјади граѓани, а околу 270 илјади се ревакцинирани, но тоа, вели, не е процент што може да не заштити од нов бран.

„Колективен имунитет се стекнува со вакцинирани 80 проценти, а ние сме далеку од тоа. Треба да бидат вакцинирани двојно повеќе отколку што се сега“, изјави Филипче.

 

 

 

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk