×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • СОНК бара Владата и ЗЕЛС да најдат решение за енергетската криза

  23.09.2022 09:47 | Сузана Николиќ

  Владата и Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) заедно да изнајдат прифатливо решение за надминување или ублажување на енергетската криза во училиштата, порача Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК).

  СОНК бара Владата и ЗЕЛС да најдат решение за енергетската криза

  Синдикатот смета дека наставата од далечина не е прифатлива опција на најзасегнатите: учениците, родителите и наставниците.

  Прашањето дали да се прибегне кон онлајн-настава за да се заштеди струја или да се оди на училиште со физичко присуство, се наметна општините од Полошкиот регион побараа поради енергетската криза зимскиот распуст да се продолжи и да трае два месеца или да се организира онлајн-настава.

  Од Владата, пак, порачаа дека во интерес на учениците е да посетуваат настава со физичко присуство.