×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  За три години индивидуалната потрошувачка во Македонија е зголемена за 14 %

  18.05.2022 09:57 | KumanovoNews | Преземено од: mkd.mk

  Најголем пораст на индексите на трошоците на животот според класификацијата на статистичкиот оддел на ОН (COICOP) во Македонија регистриран е кај храната и безалкохолните пијалоци (19,6%), транспортот (19,6%) и алкохолните пијалоци, тутунот и наркотиците (17,5%).

  За три години индивидуалната потрошувачка во Македонија е зголемена за 14 %

  Во споредба со 2019 година, индивидуалната потрошувачка според намената во април годинава е зголемена за 14%.

  Кумулатовниот раст на храната и безалкохолните пијалоци во проценти е 19,6%, истиот процент важи и за транспортот, растот на алкохолните пијалоци, тутунот и наркотицитее 17,5, на домувањето, водата, струјата, гас и други горива - 13%.

  Цените на мбелот, покуќнината и одржувањето на покуќнинатаза овие три години се зголемени за 6,2%, здравјето за 7 %,, рекреација и култура 7,3 %, образование 0,6 %, ресторани и хотели 16,2 %, останати стоки и услуги 9,3 %. Негативни се процентите само за облеката и обувките, за -0,5%, и за комуникации -0,2%.

  Класификацијата на индивидуалната потрошувачка според намената (COICOP) е развиена од одделот за статистика на Обединетите нации за да ги класифицира и анализира поединечните потрошувачки трошоци направени од домаќинствата.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk