×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пак „падна“ семафорот кај „Жмара“

  15.11.2022 11:59 | Сузана Николиќ

  Повторно е оштетен еден од семафорите на раскрсницата на булеварот „Октомвриска револуција“ и улицата „Пионерска“ во Куманово.

  Пак „падна“ семафорот кај „Жмара“

  Не е познато како семафорот настрада, дали некој намерно го удрил или самиот се откачил и паднал. Нема траги дека е скршен од удар со возило.

  Семафорот работи. Но, наместо на столб кутијата стои на земја и се држи на електричните жици.

  Од СВР Куманово велат, дека кај нив нема пријава за сообраќајна незгода ниту за насилно однесување и кршење на семафорот. Тие случајот го пријавиле во Општина Куманово, која е надлежана за одржување на вертикалната сигнализација во градот.

  Стана редовна пракса овој семафор да се уништува. Беше поправен пред само неколку месеци откако во мај беше скршен во сообраќајка.