×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • 18-то издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка

  24.08.2023 11:16 | Жаклина Цветковска

  Синоќа, на Градскиот плоштад во Крива Паланка се одржа првата фестивалска вечер на 18-то издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“.

  18-то издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка

  На  овој традиционален фестивал, кој трае 3 дена,  годинава учествуваат фолклорни  ансамбли од Романија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија и од Македонија.  

  „Фолклорот е непресушно богатство  што се репродуцира преку духот на народот, печат на посебноста на еден народ и идентитет што ѝ пркоси на современата технологија чувајќи го од заборав битот.Нашата традиција е одраз на душата од македонскиот народ што никого не остава рамнодушен. Дел од нив, заедно со разноликоста на културата што ја презентираат ансамблите - учесници од разни европски краеви,  ќе имате можност да ги видите токму на овој  тридневен фестивал“, рече Сашко Митовски, градоначалник на Крива Паланка на свеченото отоврање на фестивалот.

  Манифестацијата  е во организација на Општина Крива Паланка и НУ Центар за култура, со поддршка од Министерството за култура.