×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • 3000 денари, ранец и училишен прибор за секое прваче во Крива Паланка

  22.08.2023 12:25 | Жаклина Цветковска

  Општина Крива Паланка ќе ги зарадува првачињата со повеќе подароци за среќен почеток на учебната 2023/24 година.

  3000 денари, ранец и училишен прибор за секое прваче во Крива Паланка

  Секое прваче ќе добие по 3000 денари, како и и училишен прибор, обезбедени  од буџетот на општината.  

  Дополнително, за сите првачиња се обезбедени  училишни ранци со училишен прибор од познатиот бренд "Таргет", како донација од локална фирма.

  „Се грижиме за нашите најмлади, инвестираме во дечињата, во првачињата, иднината на општината“, вели градоначалникот Сашко Митовски.

  Финанасиската поддршка за учениците почетници е воведена од минатата година на иницијатива на градоначалникот. За оваа намена во 2022 година биле издвоени 423.000 денари.