×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Обезбедени 15 стипендии за младите од Кратово на Универзитетот за туризам и менаџмент

  06.04.2022 11:06 | Жаклина Цветковска

  Универзитетот за туризмот и менаџмент од Скопје обезбеди 15  стипендии за упис на додипломски студии за идни студенти од општина Кратово во академската 2022/2023 година.

  Обезбедени 15 стипендии за младите од Кратово на Универзитетот за туризам и менаџмент

  За таа цел, ректорот на универзитетот , проф. д-р Аце Миленковски и градоначалникот на општина Кратово Тодорче Николовски потпишаа  Меморандум за соработка, а во иднина ќе се организираат разни активности и проекти од областа на образованието и науката, со кои ќе се придонесе за подигање на квалитетот на образованието во Општина Кратово.

  Стипендиите и профилирањето на кадри од областа на туристичкиот менџмент ќе придонесат за зајакнување на капиталот на човечки ресурси во Кратово како град со значајно културно наследство и зачувани вредности, кои будат интерес кај голем број туристи од целиот свет.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk