×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Промовирана програмата на манифестацијата „Крива Паланка - Град на културата 2024“

  07.03.2024 10:58 | Жаклина Цветковска

  Крива Паланка е град со голема историја и традиција и таму културата се работи со жар, љубав и посветеност.

  Промовирана програмата на манифестацијата „Крива Паланка - Град на културата 2024“

  Уверена сум дека како Град на културата ќе оствариме и меѓународна поврзаност и нова соработка  преку која и во иднина ќе можеме достојно и гордо да ја претставуваме македонската култура надвор од границите,  истакна министерката за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска на промоцијата на  Крива Паланка како Град на културата за 2024 година, која се одржа  во Музејот на македонската борба во Скопје. 

  Програмата „Град на културата“ е проект на Министерството за култура , кое ја поддржува Крива Паланка со 3 милиони денари за реализација на богатиот репертоар настани.

  „Целокупната програма во рамките на манифестацијата “Град на културата 2024“ ќе  даде нов пулс на градот , поголема посетеност и афримација на културното и природно богатство на Осоговскиот регион. Со поддршката во културата и во инфраструктурата, им помагаме на уметниците, пред сè, на младите и на креативните, но ги одржуваме и традицијата и историјата на тамошниот крај“, подвлече министркта.

  Градоначалникот на Крива Паланка ,Сашко Митовски, истакна  дека ќе бидат вложени сите ресурси и капацитети на општината за да ја  оправда титулата на културна престолнина во 2024 година, особено што ја добива по вторпат од 2013 година.

  „Огромна е честа што Крива Паланка како мала општина успеа да се избори да биде центар на културата наспроти културните метрополи во државата, што дава дополнителна вредност и значење на нашата културна програма. Општината, заедно со НУ Центар за култура,  ЛУ Градски музеј, и со поддршка на Министерството за култура , во изминатите две години интензивно вложува на полето на културата по која станавме препознатливи во целиот регион“, посочи градоначалникот Митовски.

  Според него, титулата „Град на културата 2024“  е круна на сите заложби и насочена енергија кон градење имиџ  на препознатливост на градот како достојна дестинација за културен туризам.

  Програмата за „Град на културата 2024“ содржи над 50 настани  и тоа: концерти, класична, џез и популарна музика во изведба на врвни музички имиња од македонската сцена, театарски претстави, ликовни изложби, книжевни вечери, фолклор, традиција, филмска уметност , програма за најмладите.

  Буџетот за културната програма изнесува околу 15 милиони денари од кои 3 милиони се од Министерството за култура, 9 милиони од  Општина Крива Паланка, а останатите од донатори.