×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Седум пожари на отворено во Североисточниот регион

  24.02.2024 11:53 | Оливера Пешевска

  На седум пожари на отворено интервенирале пожарникарите од Североисточниот регион во текот на последното деноноќие. Се гаснела ниска вегетација, грмушки, сува трева, но и борова шума.

  Седум пожари на отворено во Североисточниот регион

  Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, интевренирала во селото Узем, месноста викана „Стара Касарна“ на површина од 5 декари.

  Пожарникарите од Куманово гаснеле запалена ниска вегетација во селото Бељаковце и на Пчињски пат.

  ТППЕ Старо Нагоричaне исто така биле на терен поради запалени грмушки и ниска вегетација во селото Орах.

  „Во Кратово биле запалени стрниште и ниска вегетација на површина од околу 10 ха на потегот од селото Коњух кон селото Бељаковце. Во Ранковце се гаснеле запалени грмушки и ниска вегетација на површина од околу 6 ха кај Чатал“ соопштуваат од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово.

  Центарот за управување со кризи апелира да не се пали вегетација на отворено, а појавата на пожар што побрзо да се пријавува на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112.