×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Утре Компиријада 2023 во Кратово

  27.10.2023 12:03 | Жаклина Цветковска

  Во Кратово,  утре  (28 октомври), со почеток во 11 часот,  ќе се одржи традиционалната манифестација „Компиријада 2023“.

  Утре Компиријада 2023 во Кратово

  Штандовите со традиционални и  разновидни специјалитети од компир ќе бидат поставени  пред платото  на Дом на култура “Лазар Софијанов”, а најавени се гости од повеќе градови од Македонија, пред се од средните угостителски училишта во државата.

  „Кратово е далеку познат по своите природни убавини, но познат е и по вкусната храна на која ретко кој може да одолее.  Ќе се презентираат богатите трпези со храна од кратовското поднебје, со цел да се промовира коампирот  како градинарска култура кој често е дел од  безброј главни јадења, предјадења, салати,  печива, а понекогаш и десерти“, велат од општината.

  Манифестацијата привлекува голем број посетители, кои уживаат во прекрасните специјалиети и декорации од компир.

  Во рамките на Компирија 2023 ќе се одржи и културно - забавна програма со настап на познатите Кратовски тамбураши и рок бендови за помладата публика.