×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ален Рустемов од Битола прогласен за најдобар боксер на Меморијалниот турнир „Мирослав Петровиќ“

  05.06.2023 13:45 | Оливера Пешевска

  Познатиот македонски боксер Ален Рустемов од Боксерскиот клуб Битола е прогласен за најдобар боксер на третиот по ред Меморијален турнир „Мирослав Петровиќ“ во Куманово.

  Ален Рустемов од Битола прогласен за најдобар боксер на Меморијалниот турнир „Мирослав Петровиќ“

  За најдобар во јуниорите категории е прогласен Бајрам Мамутовски од Куманово, а за најдобар странски боксер Филип Гида од Србија.

  Организаторите велат дека се исполниле нивните очекувања, бидејќи интересот за двата натпреварувачки дена бил огромен, а салата на Средното училишта „Перо Наков“ преполна.

  „Публиката достигна до 2000 луѓе, на наше огромно задоволство. Со популаризација на турнирот предизвикуваме се поголемо внимание, за што е доказ овогодинешното издание и посетеноста во двата турнирски дена“, изјави Самет Салиевски, тренер на БК Куманово и координатор на турнирот.

  На боксерскиот турнир учествувале 90 боксери од Словенија, Молдавија, Хрватска, Австрија, Германија, Албанија, Србија, Црна Гора, Бугарија, Босна и Херцеговина и Косово. Вистинска атракција бил мечот помеѓу девојките на вториот завршен ден од турнирот.

  „Суада Ибраимовска е нова голем надеж на боксот. Таа е кумановка, родена во нашиот Средорек, но иселена со семејството и сега тренира и настапува во Германија“, вели Салиевски.

  На турнирот присуствува најдобрите боксери од просторите на поранешна Југославија, порашени шампиони и олимпијци: Аце Русевски, Реџеп Реџеповски, Мирко Пузовиќ, Лука Парлов, Драган Вујковиќ и Дејан Завец.Имале масовна организација и годинешниов турнир ги надминал сите предходни.

  Турнирот имаше максимална поддршка од сите спортски и општествени чинители. Турнирот го организирал Боксерскиот клуб Куманово во соработка со Боксерската федерација на Македонија и Сојузот на спортови во Куманово а под покровителство на Агенција на млади и спорт и Општина Куманово.