500x100-1
23. 08. 2010 13:28

Баскеташите на Србија најдобри на светот

Баскеташите на Србија најдобри на светот

Репрезентацијата на Србија во баскет 3-3, освои злато на првите Олимписки игри за млади во Сингапур. Во финалето беа подобри од репрезентацијата на Хрватска со резултат 22:9(13:3, 9:6)

Најефикасен на финалето беше Саша Аврамовиќ со 10 поени и 8 скока, како и Марко Радончиќ со 6 поени но 14 скока.

Во финалето Србија пристигна одкако беше подобра од репрезентацијата на САД, а Хрватска одкако после три подолжетоци ја совлада Грција.