×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Домашното „БИБЛ“ дерби закажано за 27 октомври

  13.10.2020 11:36 | KumanovoNews

  Кошаркарите на Куманово добија нов термин за почеток на „БИБЛ“ лигата, откако во првото коло требаше да го пречекаат тимот на ТФТ од Скопје. Натпреварот е одложен за седум дена.

  Домашното „БИБЛ“ дерби закажано за 27 октомври

  Причина за тоа е ковид-19, кој е присутен во редовите на ТФТ, па кумановчани ќе играат седум дена подоцна во терминот на второто коло.

  Поради присуство на корона вирусот се одложи и домашното првенство кое требаше да започне изминатиот викенд, a нема конкретен датум за негов старт.

  Здружението на кошаркарски тренери преку соопштение запраша зошто кошарката има различен третман во однос на другите спортови и се изолира цела екипа при појава на поединечен случај на вирусот, додека за сите останати спортови во течат сезоните и ги изолираат само позитивните случаи.

  На тестирањата пред почетокот на сезоната меѓу играчкиот состав и стручниот штаб на КК Куманово немаше ниту еден позитивен случај.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk