×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кошаркарското првенство се одложува за седум дена

  29.09.2020 07:40 | KumanovoNews

  Претставниците на клубовите од Прва лига и раководството на федерацијата донесоа одлука со која ќе го пролонгираат стартот на домашното првенство за седум дена.

  Кошаркарското првенство се одложува за седум дена

  Главна причина за ваквата одлука е појавата на ковид-19 кој не ги одмина кошаркарите од домашното првенство, а тимот на Работнички се наоѓа во карантин од 14 дена.

  Според клубовите доколку се појават до три заразени кошаркари, тие ќе се сметаат за повредени а прекин на првенството треба да следи доколку таа бројка е поголема.

  Играњето во балон е предлог решение на Кошаркарската федерација за да се елиминира можноста за зголемување на бројот на заразени и чести прекини на првенството, меѓутоа тој предлог не наиде на одобрување кај клубовите.

  Куманово во првото коло гостува против новиот прволигаш ТФТ од Скопје.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk