500x100-1
31. 10. 2010 13:40

Куманово загуби и од МЗТ

Куманово загуби и од МЗТ

Кошаркарите на Куманово го загубија вчерашниот натпревар од МЗТ Скопје со резултат 77 - 85.

Околу 6000 љубители на кошарката имаа можност да го проследат натпреварот кој беше неизвесен до последните минути, но и со инциденти на трибините. Куманово одлично го започна натпреварот и на крај од првата четвртина имаше предност од 3 поени. Дарко Матиќ беше расположен од стартот на натпреварот, за да на крај запише 26 поени и 5 скока, а одлични беа Радојчиќ(16) и Петриќ(12). На крајот од првото полувреме Куманово имаше негатива од два поени, а третата четвртина беше нерешено. Натпреварот се реши кон средината на последната четвртина кога под водство на Јане Петровски(20 поени и 7 асистенции) и Кирил Николовски(19 поени и 7 скока) МЗТ поведе со 10 поени разлика за да на крај натпреварот заврши со конечен резултат 77 - 85.

На натпреварот имаше и мали инциденти, предизвикани од навивачките групи Кумани и Фемили.

Одкако Куманово одигра со сите претенденти за титулата, го очекуваат „полесни“ противници каде можеме да ја очекуваме и првата победа. Веќе во среда гостуваат во Битола против Пелистер, а следната сабота на домашен терен го пречекуваат Ултимејт Баскет од Прилеп.

Куманово загуби и од МЗТ