×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Марин Докузовски е нов тренер на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово

  07.08.2023 13:06 | Сузана Николиќ

  Еден од најтрофејните македонски тренери Марин Докузовски е новиот тренер на Младински кошаркарски клуб Куманово, кој се натпреварува во Втората кошаркарска лига. 

  Марин Докузовски е нов тренер на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово Фото: Augustas Didžgalvis - Wikimedia

  „Согласно амбициите на управата на клубот за развој на кошарката во Куманово и враќање на победничкиот дух и традиција на кумановската кошарка, Марин Докузовски ќе го предводи тимот во наредните 4 години.

  Клубот постои од 2018 година, а во состав на клубот има младински кошаркарски школи од 12, 14, 16 и 18 години кои работат на развој и создавање на нови локални кошаркарски таленти.

  Здружение кошаркарски клуб МКК Куманово (Младински кошаркарски клуб Куманово) се занимава со обука на деца и млади спортисти од Куманово за натпревари, унапредување и промовирање на кошарката во градот и подигнување на јавната свест за значењето на спортот и здравиот живот, а во своите редови има 230 кошаркари“, соопштуваат од клубот.

  (фото. Augustas Didžgalvis/Wikimedia)